Wydarzenia

BIAŁOSTOCKA WSZECHNICA KULTUROZNAWCZA

Bilety:

-

Szczegóły imprezy:
POLSKIE TOWARZYSTWO KULTUROZNAWCZE ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU ORAZ MUZEUM PODLASKEI W BIAŁYMSTOKU ZAPRASZAJĄ DO RATUSZA NA WYKŁAD BIAŁOSTOCKIEJ WSZECHNICY KULTUROZNAWCZEJ

Prof. Katarzyny Citko (UwB): Mniej znane oblicze kina katalońskiego. Reżyserzy katalońscy: Jose Juan Bigas Luna, Isabel Coixet, Jaume Balaguero.

Kino hiszpańskie kojarzone jest powszechnie w Polsce z filmową twórczością Luisa Buñuela i Carlosa Saury, do których dołączyli na przełomie XX i XXI wieku Pedro Almodóvar i Alejandro Amenábar. Tymczasem na uwagę zasługuje również oryginalna twórczość reżyserów reprezentujących poszczególne regiony, jak chociażby kraj Basków czy Katalonię.

Katalończycy tworzą bardzo prężnie rozwijający się rynek filmowy, a nazwiska takie jak Ventura Pons, Pere Portabella czy Isabel Coixet zaczynają być coraz częściej znane przez miłośników X Muzy. Warto przyjrzeć się twórczości Jose Juana Bigasa Luny, skandalisty, wizjonera zafascynowanego kiczem, wulgarnością, obsceną i pięknem zarazem, w którego twórczości powracające motywy konstytuują groza, przemoc i seks. Interesująca jest również filmowa propozycja Isabel Coixet, której dzieła krytycy określają jako „banalnie niebanalne". Coixet portretuje losy kobiet, które wbrew własnej woli muszą podjąć próbę uporania się z traumatycznymi wydarzeniami stającymi się ich udziałem. Natomiast interesującym przedstawicielem klasycznego kina gatunków jest Jaume Balgueró, twórca znanych i cenionych przez miłośników grozy horrorów.

Twórczość tych reżyserów nie wyczerpuje bogatej oferty filmowego przemysłu katalońskiego, niemniej jednak daje, pewien przynajmniej, pogląd, na różnorodność pomysłów tematycznych, stylistycznych i narracyjnych występujących w tym interesującym, a mało w Polsce znanym kinie.
Komentarze i opinie Zaloguj się lub utwórz konto aby dodać komentarz.
Zakupy