Wydarzenia

Uroczyste odsłonięcie pomnika Księcia Władysława Białego

Pomnik Księcia Władysława Białego Pomnik Księcia Władysława Białego (Fot. gniewkowo.com.pl)
Bilety:

wstęp wolny

Szczegóły imprezy:
Coraz większymi krokami zbliżamy się do tak długo oczekiwanego przez wszystkich wydarzenia. Już 17 września br. (sobota) o godz. 12.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika Księcia Władysława Białego. Będzie to o tyle ważne wydarzenie dla naszego miasta, gdyż pomnik budowany jest od 2009 roku wyłącznie ze środków pozabudżetowych, pochodzących z darowizn sponsorów.

Gwarantujemy, że poszczególne atrakcje w dniu 17 września będą czymś wyjątkowym. Od godz. 9.00 na rynku będzie odbywał się już VIII Jarmark Gniewkowski, a równolegle do godz. 22.30 odbędzie się festyn średniowieczny z wieloma atrakcjami, konkursami, pokazami i zabawami z publicznością. Głównym punktem dnia będzie uroczyste odsłonięcie pomnika o godz. 12.00. Swoją obecność potwierdziło już wielu przedstawicieli sfery politycznej oraz media.

Tego dnia do Gniewkowa przyjedzie grupa rycerzy, kat i niewiasty, którzy poprowadzą szeroko rozumianą interakcję z publicznością (robienie zdjęć, przymierzanie części ekwipunku bojowego), a gawiedź spożytkuje na odwiedzenie licznych kramów i stoisk.

Całość widowiska okraszona zostanie narracją, która widzów wprowadzi w klimat epoki, pomoże zaznajomić się z częścią historii oraz przekaże garść wiadomości o średniowieczu. Podczas festynu odbędą się pokazy rycerskie (w których wezmą udział zaangażowani profesjonaliści) oraz gry i zabawy plebejskie (do udziału w których zaprosimy publiczność). Całości dopełni przygotowana wcześniej muzyka.

Ramowy plan imprezy

1. Od godz. 9.00 – VIII Jarmark Gniewkowski

2. 9.00–10.00 - występy zespołów folklorystycznych „WIERZCHOSŁAWICZANKI" i „GNIEWKOWIANIE"

3. 10.00-22.30 – Festyn Średniowieczny

Wraz z rozpoczęciem imprezy, my również zaczniemy snuć naszą opowieść o księciu Władysławie. Opowiemy o jego panowaniu, pielgrzymowaniu i powrocie na włości. W tej części przewidujemy walkę o odzyskanie ziem (walka grupowa) oraz sławetny pojedynek z Bartoszem z Wezenborga pod murami obleganej Złotorii; występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie, ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Gniewkowskiego w Murzynnie oraz Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie

4. 12.00 – ODSŁONIĘCIE POMNIKA KSIĘCIA WŁADYSŁAWA BIAŁEGO

5. Porwanie Białogłowy

Ta scena wprowadzi widzów w klimat epoki poprzez pokazanie części obyczajowości średniowiecznej. Jak wiadomo białogłów bezkarnie porywać nie można, więc i tutaj bez walki się nie obędzie.

6. Sąd Boży

Władysław Biały był dobrym władcą. Nie unikał walki, kiedy była konieczność. Ale oprócz tego, że dla swych wrogów był groźny, a dla przeciwników nieugięty, potrafił być również sprawiedliwy. Odtworzona scena pokaże pojmanie szpiega i honorowe poddanie się wyrokowi sądu bożego. Sprawę, z woli księcia rozstrzygną silne ramiona i dzierżony w nich oręż.

7. Konkurs Krzepy

Pozwolimy widzom popróbować rzemiosła rycerskiego. No, a przynajmniej jego części. Chętni na własnej skórze poczują, ile ważyła kolczuga. Do konkursu może stanąć każdy, kto twierdzi, że jest w stanie utrzymać ją na wyciągniętych ramionach dłużej niż przeciwnik.

8. Wykład na temat rynsztunku rycerskiego

Po zaznajomieniu z wagą kolczugi, publiczność dowie się nieco o pozostałych elementach rycerskiego uzbrojenia. Pokażemy też, jak one sprawdzały się w boju i do czego tak naprawdę służyły (w czasie wykładu odbędzie się kilka pokazowych starć z użyciem różnych rodzajów oręża).

9. Przeciąganie Liny

Prosta i dająca wiele radości zabawa grupowa dla gawiedzi.

10. Turniej Rycerski

Do ulubionych średniowiecznych rozrywek należały turnieje rycerskie. O co walczono i na jakich zasadach pokażemy odtwarzając przebieg jednego z takich turniejów.

11. Bieg Rycerski

Sprawność potrzebną na polu bitwy rycerze uzyskiwali na najróżniejsze sposoby. Jednym z nich był bieg rycerski połączony z wykonywaniem dość specyficznych zadań. Po prezentacji „dorosłej" wersji biegu, zaprosimy dzieci do udziału w wersji przygotowanej specjalnie dla nich.

12. Nauka Tańców Średniowiecznych

Nie było by romansu rycerskiego bez średniowiecznego tańca i na odwrót. Nauczymy publiczność podstawowych kroków tańców dawnych i zaprosimy do wspólnego ich odtańczenia.

13. Pokaz Sprawności Rycerskiej

Będzie to popis zręcznego śmiałka, którego miecz zawiruje tak szybko, że ledwie go można będzie zobaczyć.

14. Pojedynek Fechtunkowy

Nie na śmierć i życie, nie w pełnym bojowym rynsztunku, ale by pokazać kunszt fechtowania, dwóch rycerzy stoczy widowiskową walkę do pierwszej krwi.

15. Skarb

Średniowiecze pełne jest legend o smokach, księżniczkach i skarbach. Skąd się one brały i jakie były konsekwencje zbyt mocnej wiary w nie pokażemy w czasie tej sceny. Dojdzie do zażartej walki o tajemniczy skarb. Co się nim okaże i kto zostanie zwycięzcą?

16. Szkoła Fechtunku

Najdzielniejszych młodych śmiałków nauczymy podstaw rycerskiego fachu. Kto wie, może ktoś spośród nich zostanie w przyszłości pasowany?

17. Braciszek i Zbój

Samotny kwestarz na gościńcu mógł być łatwym celem dla miejscowego rzezimieszka. Jednak i braciszkowie mieli swoje sposoby na uniknięcie kłopotów.

18. Bohurt

Grupowa walka bez zasad. Stanowi ona najwierniejsze odzwierciedlenie chaosu bitewnego. Oglądający to widowisko poczują się, jak na polu jednej z średniowiecznych potyczek.

19. Średniowieczne Narty

Mimo, iż różnią się od współczesnych, z całą pewnością zapewnią dobrą zabawę wszystkim uczestnikom tej grupowej gry.

20. Zemsta Rodowa (i nie tylko)

Krótka historyjka, która opowie o tym, jak silne były w średniowieczu więzi rodzinne (i nie tylko) i co groziło za ich (brutalne i ostateczne) zerwanie.

21. W Poszukiwaniu Wiedźmy

Udamy się na poszukiwanie sprawczyni wszystkich nieszczęść i całego zła – wiedźmy. Poddamy ją przesłuchaniu i kto wie, jeśli okaże się winna, wydamy na nią surowy i sprawiedliwy wyrok.

22. Pijana Okowita

Wbrew nazwie jest to zabawa przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Daje dużo radości nie tylko uczestnikom, ale też jej obserwatorom.

23. Pokaz tańca z ogniem

Niesamowite widowisko, którego nie można przegapić – popisy zręcznych kuglarzy igrających z niebezpiecznym żywiołem.

Na zakończenie festynu zapraszamy wszystkich mieszkańców na koncert zespołu „ZMIENNICY" w godz. 19.00-22.30 oraz zabawę taneczną.
Komentarze i opinie Zaloguj się lub utwórz konto aby dodać komentarz.
Zakupy
reklama