Wydarzenia

Andy Warhol w Rzeszowie

Andy Warhol w RzeszowieAndy Warhol w Rzeszowie (Fot. źródło: muzeum.rzeszow.pl)
Szczegóły imprezy:
Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórcą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego plansza graficzna. Jego wczesne dzieła będzie można podziwiać w grudniu i styczniu w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Twórczość Andy Warhola jest głównie postrzegana jako przykład pop-artu i rewolucyjnej zmiany w podejściu do dzieła sztuki. Pomimo, iż stał się artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, znamy go tylko jako autora obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portrety znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów. Mniej znane są początki jego drogi twórczej, w której badacze odnajdują tradycję rusińską związaną z pochodzeniem artysty.

Andrew Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrew Warhola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Warhola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z Warholem. Rzeszowska wystawa oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Ekspozycja zatytułowana Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Andy Warhol - obecność przeszłości ukazuje mało zapoznaną twórczość artysty, gdzie do głosu dochodzi jeszcze tradycja rodzimej kultury. Tradycję tą kultywowała matka artysty Julia Warhola, która miała wpływ na jego działania twórcze. Młody Andy z upodobaniem powielał kaligrafię matki w swych reklamach, materiałach promocyjnych, opierał się na jej sugestiach w kwestiach artystycznych. Z upodobaniem wykorzystywał wyrazistą kolorystykę, stosował technikę monotypii, zabiegi zwielokrotnienia elementów dekoracyjnych tak charakterystyczne dla rusińskich twórców.

Na wystawie zaprezentowano dzieła, które tematycznie związane są z okresem Bożego Narodzenia. Ukazują one nieznanego Warhola, nie jako ekscentryka, budzącą kontrowersje gwiazdę popkultury ale jako wrażliwego człowieka, powracającego do swych rodzinnych korzeni, do swojego dzieciństwa, gdzie można odnaleźć spokój i bezpieczeństwo.
Komentarze i opinie Zaloguj się lub utwórz konto aby dodać komentarz.