Wydarzenia

Noc Muzeów 2013

Noc Muzeów 2013 SzczecinNoc Muzeów 2013 Szczecin (Fot. archiwum)
Szczegóły imprezy:
W jedną majową noc polskie muzea i galerie przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak Polska długa i szeroka muzea i galerie otwierają swoje podwoje o nietypowej porze i nie pobierają żadnych opłat lub symboliczną złotówkę. Tak dzieje się oczywiście w Noc Muzeów. I choć jest ona "produktem importowanym", cieszy się u nas nie mniejszą popularnością niż za granicą.

W Szczecinie ponad 40 instytucji włączyło się w organizację tegorocznej Nocy Muzeów. W muzeach i galeriach będzie można oglądać wystawy i brać udział w wydarzeniach artystycznych. Muzeum Narodowe po raz drugi też przeprowadzi publiczną zbiórkę pieniędzy na zakup kolejnego eksponatu.

Rok temu cztery gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie odwiedziło blisko 21 tysięcy gości, łącznie zaś z pozostałymi muzeami, galeriami, instytucjami kultury, kościołami, klubami i działaniami w przestrzeni miejskiej ze wspólnej oferty kulturalnej skorzystało ponad 46 tysięcy osób.

________________________________

Noc Muzeów 2013 w Szczecinie. Zobacz największe atrakcje i PROGRAM:

Klub 13muz

Przegląd Sztuki Wideo THE 01

W Sali Kominkowej 13 muz odbędzie się projekcja, która powstała podczas Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo THE 01. Była to pierwsza edycja tego wydarzenia, a odbyła się 26 stycznia w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. W pokazie głównym pojawiają się prace z elementami performance, eksperymenty formalne, eseje z wątkami fabularyzowanymi, obrazy z minimalnym ukierunkowaniem na ruch.

Design Festiwal KIDS LOVE DESIGN godz. 11-24.

W przestrzeniach galeryjnych zobaczymy druga odsłonę festiwalu designu dla dzieci. Podobnie jak w zeszłym roku, festiwal łamie zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Nie zabraknie topowych nazwisk światowego designu. Organizatorzy pozyskali eksponaty przedstawicieli szkoły Bauhaus, takich jak Marcel Breuer czy Marianne Brandt, przygotowali także wystawę składającą się z ilustracji pochodzących z "Elementarza dizajnu" Ewy Solarz.

Elefunk Gallery godz. 21-4

W podziemiach Elefunk The Club zaprezentowane zostaną prace dwóch artystów.

Palacz Tomasza Wlaźlaka składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest projekcja umieszczona w podłodze loży, która w dyskretnie opowiada historię istoty mieszkającej "piętro niżej". Drugi element znajduje się ponad głowami siedzących w loży gości klubu. Jest to malarska kompozycja będąca w opozycji do przedstawienia z pierwszego elementu tej realizacji.

Drugi projekt prezentowany w Elefunk The Club to OTOPLASTYKON Bartka Otockiego. Slideshow "OTOPLASTYKON" prezentowany jest jako część wystawy "Czy jest bezpiecznie?/Is it safe?". Maszyna stworzona po to, by projektować obrazy w dowolnie modyfikowalnej stylistyce. Koncept w fazie beta-testów, daleki od ukończenia.

IPN - "Obywatelu wybieraj"

W tegorocznej Nocy Muzeów IPN planuje przeprowadzić imprezę edukacyjną związaną z wyborami i referendami w PRL (w latach 1944- 1989). W jej ramach znajdą się m.in. wystawa "wybory i referenda w PRL w latach 1944 -1989, prezentacja akt z zasobu Oddziałowego Biura Udostępnia i Archiwizacji Dokumentów", konkursy i inne niespodzianki. Socjalistycznego ładu przypilnuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej MO ze Szczecina. Całość będzie trzymana w konwencji zjazdu partyjnego - odwiedzający otrzymają czerwone krawaty, legitymację partyjną, listę do głosowania. Rządom władzy socjalistycznej i jego oficjalnej propagandzie przeciwstawi się opozycja demokratyczna, która bojkot wyborów podejmie jak zwykle w podziemiu.

Wykłady:
- 19.00 - "Urna to jest taki pniak, wrzucisz "nie", wychodzi "tak". O fałszerstwach wyborczych słów kilka".
- 21.00- "Wybory do Sejmu PRL"

Open Gallery

W ramach tegorocznego wydarzenia artystycznego "Wnętrze Miasta" - organizowanego przez galerię sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz we współpracy z Miastem Szczecin będzie można obejrzeć malarstwo jednych z najwybitniejszych malarzy współczesnych średniego pokolenia - Artura Przebindowskiego i Róży Kordos. Wystawie będzie towarzyszył koncert zespołu Dynamo i wokalisty Michała Grobelnego. Wydarzenie odbędzie się 18 maja o godz. 18 we "wnętrzu miasta" - w Open Gallery oraz na podwórku przy galerii. Tego dnia odbywać się będzie również Noc Muzeów, dlatego wystawę w Open Gallery będzie można oglądać do późnych godzin nocnych.

Akademia Sztuki

Uczelnia zaprasza na wystawy. "Don't worry be happy" artyści: Agata Michowska, Aleksandra Ska, Małgorzata Szymankiewicz, Agata Zbylut, Leszek Knaflewski, Łukasz Skąpski, Waldemar Wojciechowski.

ZONA Sztuki Aktualnej | Galeria Akademii Sztuki
pl. Żołnierza Polskiego 2 (wejście od ul. Tkackiej) | podczas ENM 2013 galeria czynna od godz. 16 do 24
"Szkice" - prace studentów Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie - Karolina Gołębiewska, Grzegorz Piaseczny, Jędrzej Hofman, Tomasz Marcinkiewicz, Magdalena Chojnowska, Sara Sabkowska.

Galeria w Alei Fontann witryny pawilonów gastronomicznych w Alei Papieża Jana Pawła II.

"Chopin. Malarstwo i Muzyka" - malarstwo Elżbiety Wasyłyk. Wystawa powstała we współpracy szczecińskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków i Akademii Sztuki w Szczecinie.

Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków KIERAT I

ul. Koński Kierat 14 | podczas ENM 2013 galeria czynna od godz.17 do 22.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Po stuletnim budynku oprowadzać będą przeszkoleni pracownicy ZUW. Uczestnicy zobaczą widok z Wieży Meteorologicznej oraz tajemniczą Salę Maszkaronów w Wieży z Marynarzem. Zwiedzający zejdą także do podziemi budynku oraz odwiedzają najciekawsze sale i pomieszczenia. Wycieczki będą odbywać się w trzech porach: 16-18, 18-20, 20-22. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu: 91 4303 439. W czasie rozmowy telefonicznej prosimy podać hasło: Noc Muzeów.

Galeria Piwnicy Kany - otwarta czytelnia

Galeria Piwnicy Kany zaprasza do obejrzenia wystawy zdjęć Freda Kojdera. Przez cały dzień działa także otwarta czytelnia książek i albumów poświęconych sztuce i jej teorii, wybranych z obfitego księgozbioru Zygmunta Duczyńskiego. Wystarczy przyjść, wybrać interesującą lekturę (pod zastaw dokumentu tożsamości) i, pozostawiając pełen pośpiechu współczesny świat za sobą, udać się we wzbogacającą ducha podróż po drogach i bezdrożach sztuki. Na strudzonych wędrowców w Piwnicznym barze czeka bogaty zestaw herbat, kaw i przekąsek. Czytelnia czynna będzie od godz.15 do północy.

Pub Pivaria - Browary Starego Szczecina

Zaprasza na spotkanie ze szczecińskim browarami działającymi do roku 1945. Multimedialny wykład poprowadzi Krzysztof Żurawski, autor książki poświęconej lokalnym browarom.

________________________________

W Europejską Noc Muzeów co roku największe zainteresowanie wzbudzają Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich i Muzeum Techniki i Komunikacji.


Muzeum Narodowe w Szczecinie

Zaprasza do 4 gmachów, gdzie czekają bezpłatnie wystawy stałe i czasowe oraz kilka specjałów nocy.
- Muzeum Historii Szczecina (Ratuszu Staromiejskim), będzie można tu obejrzeć: finał konkursu fotograficznego "Szczecin pełen historii" oraz koncert Baltic Neopolis Quartet promujący nową płytę "Kompozycje Szczecińskie".
- W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3 można oglądać niezwykłą ekspozycję "Królewskie karety Jana III Sobieskiego". Paradne karety Jana III, królowej Marysieńki i synów królewskich powstały jako zespół trzech pojazdów. Tutaj też będzie prezentacja "KolekcjI monet pomorskich".
- Gmach Główny i Galeria Sztuki Dawnej
Tu odbędą się 2 kiermasze książek z muzealnych sklepów, a na dziedzińcu mozna zobaczyć dwie ekspozycje plenerowe: granitowa tablica z XIX wieku upamiętniająca miejsce urodzenia Katarzyny II. W kinie będzie "Wieczór z Polą Negri".
- Muzeum Sztuki Współczesnej
Tu będą dwie wystawy z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej (i czasoprzestrzennie i dekadencko).

Zamek Książąt Pomorskich

Zapraszamy na Noc Muzeów pod hasłem: " Wehikuł Czasu". To ostatnia szansa na zwiedzanie Zamku przed modernizacją. Będzie można zobaczyć następujące wystawy:
- Komnaty księcia Jerzego I (wejście B, D), Na dworze książąt pomorskich
- Muzeum Zamkowe (wejście J), Jan Matejko - malarstwo monumentalne, Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie, Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów, Cela Czarownic, Gabinet Lubinusa
- W Galerii Północnej wystawy czasowe: Czas, Apartament Michaiła Gorbaczowa oraz pokaz filmu dokumentalnego z jego wizyty w Szczecinie w 1988 (udostępniony z archiwum TVP Szczecin).

Wśród imprez towarzyszących na Dużym Dziedzińcu będzie koncert Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Sierakowice", koncert zespołu Bubliczki, "Po drugiej stronie Zegara" - spektakl Teatru Ognia "Lascar", koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego p/d Ludwiki Mitkiewicz.

W kinie Zamek będą wykłady: "Zamek wczoraj i jutro". W sali Anny Jagiellonki będą warsztaty Fundacji Eureka, a podczas nich: przegląd obiektów astronomicznych, czyli co skrywa przed nami nocne niebo, kosmiczne kolizje, jak umierają gwiazdy, historia podboju kosmosu.

Ponadto: stoiska i pokazy walk Drużyny Grodu Trzygłowa w godz. 18 - 21 (mały dziedziniec), obserwacje astronomiczne Księżyca i planet w godz. 21.30 - 24 (parking przy wieży widokowej), "Wehikuł Czasu" - pamiątkowe zdjęcia w foto-budce z użyciem historycznych rekwizytów w godz. 18 - 23 (duży dziedziniec), zwiedzanie pracowni konserwatorskiej w godz. 18 - 20 (wejście A, F), kiermasz wydawnictw i plakatów zamkowych w godz. 18 - 23.

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki

Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 17 paradą ulicami miasta zabytkowych pojazdów. Godzinę później będzie prezentacja zabytkowych pojazdów na dziedzińcu, prezentacja produktów Dany.

Zapraszamy także na Debatę z cyklu Ruszmy Szczecin! W Noc Muzeów gośćmi będą: Krzysztof Soska - zastępca Prezydenta Miasta Szczecina i Konrad Stachura - prezes Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.
W tramwajowej kiniarnii będą rozmawiać o ważnych wydarzeniach w historii miasta i jego przyszłości. Debata o godz. 20.
Komentarze i opinie Zaloguj się lub utwórz konto aby dodać komentarz.
Zakupy
reklama